Zdobnik szkła wykonuje prace związane z podwyższeniem wartości estetycznej wyrobów szklanych poprzez ich zdobienie technikami ręcznymi lub mechanicznymi.
Opis pracy
Zdobnik szkła jest zawodem o charakterze artystyczno-usługowym.
Celem pracy w zawodzie zdobnik szkła jest ozdabianie wyrobów użytkowych i dekoracyjnych wykonanych ze szkła.
Ze względu na wartość temperatur, jakim poddawane są nanoszone na powierzchnię szkła dekoracje, wyróżnia się dwie grupy metod zdobienia:
- zdobienie na gorąco, w którym dekoracje po naniesieniu spajane są z podobraziem w procesie topnienia,
- zdobienie na zimno, w którym szklane przedmioty po udekorowaniu nie są poddawane działaniu wysokich temperatur, aby utrwalić efekt dekoracyjny.
W obu tych grupach zdobienie szkła może być wykonywane ręcznie, chemicznie lub mechanicznie, z zastosowaniem maszyn czy też zautomatyzowanych linii do zdobienia różnego rodzaju wyrobów ze szkła.
Do przeniesienia na szkło kolorowego wzoru czy obrazu zdobnik szkła używa specjalistycznych materiałów, których cechą charakterystyczną jest zdolność do łączenia się ze szkłem na zimno lub w trakcie wypału w piecu. Są to różnego rodzaju farby szkliwne
2 i ceramiczne, szkliwa i fryty szklane
3.
W zawodzie zdobnik szkła można wyróżnić wąskie specjalizacje, wynikające z rodzaju stosowanych technik zdobienia. W efekcie zdobnik szkła, który chce zmienić technikę zdobienia, zobligowany jest najpierw do przeszkolenia się i zapoznania z nią.
Wśród zdobników szkła wyróżnia się:
- malarzy szkła, którzy stosują technikę malowania ręcznego polegającą na nanoszeniu na powierzchnię szkła farby przy pomocy pędzla, aerografu
1, tamponu, stempla
12, szablonu lub gąbki,
- zdobników szlifierzy, którym przyporządkowane są działania związane ze zdzieraniem, gładzeniem i polerowaniem powierzchni oraz obrzeży wyrobów za pomocą szlifierek
13, materiałów ściernych i wody oraz grawerów, którym powierza się rzeźbienie lub ręczne rytowanie
10 skomplikowanych, artystycznych dekoracji na powierzchni szkła,
- operatorów maszyn obsługujących maszyny sitodrukowe
11, matownice
6 próżniowe i sprężarkowe służące do malowania mechanicznego oraz maszyny do rytowania, rzeźbienia, pantografy
7 lub całe linie technologiczne do zdobienia szkła,
- kalkarzy, którzy do zdobienia stosują kalkomanię, metodę polegającą na naklejaniu gotowych dekoracji na powierzchni szkła.
W ramach malowania ręcznego wyróżniamy dwa sposoby malowania szkła:
- malowanie na zimno, z zastosowaniem farb, które nie przylegają trwale do szkła,
- malowanie trwałe, wymagające zastosowania farb ceramicznych i wypalania wyrobu we właściwej do rodzaju szkła temperaturze.
Technika malowania ręcznego jest bardzo pracochłonna i wymaga od wykonawcy wysokich kwalifikacji, przede wszystkim uzdolnień artystycznych i talentu.
- Bardzo istotnym etapem w procesie zdobienia wyrobów ze szkła jest przygotowywanie wyrobu do malowania, w szczególności dekorowana powierzchnia szklana musi być czysta i odtłuszczona. Tak przygotowane czyste powierzchnie powinny być poddane zdobieniu zaraz po umyciu i wysuszeniu. Przed zdobieniem zdobnik szkła zobligowany jest do sprawdzenia powierzchni w celu identyfikacji ewentualnych wad szkła, które uniemożliwiają prawidłowe nałożenia dekoracji.
- Po wykonaniu zdobienia zdobnik szkła kontroluje jakość wykonanych prac oraz wprowadza ewentualne korekty.
Sposoby wykonywania pracy
Zdobnik szkła, w ramach określonej specjalizacji, wykonuje prace ręcznie lub z zastosowaniem maszyn i urządzeń do zdobienia szkła. Jego praca polega m.in. na:
- projektowaniu dekoracji dostosowanej do rodzaju i kształtu wyrobu,
- przygotowywaniu wyrobu do malowania,
- dobieraniu metody i techniki wykonywania zdobienia szkła,
- przygotowywaniu wyrobu ze szkła do dekorowania poprzez oczyszczanie powierzchni,
-
ręcznym malowaniu szkła, w szczególności:
- przygotowywaniu farb do malowania,
- przygotowywaniu narzędzi,
- wykonywaniu malowania,
- wykonywaniu wypalania,
- szlifowaniu (zdzieraniu), gładzeniu i polerowaniu powierzchni oraz obrzeży wyrobów za pomocą szlifierek,
- grawerowaniu wzorów,
- obsługiwaniu maszyn i linii technologicznych do zdobienia ceramiki,
- wykonywaniu zdobienia szkła techniką kalkomanii, czyli przenoszeniu gotowego wzoru dekoracyjnego z papierowego materiału na powierzchnię wyrobu ze szkła.
Więcej szczegółowych informacji znajduje się w sekcjach: 3.1. Zadania zawodowe oraz 3.2. Kompetencja zawodowa.
Warunki pracy
Zdobnik szkła wykonuje pracę w zamkniętych pomieszczeniach w pracowniach artystycznych i zakładach rzemieślniczych lub w wydzielonych pomieszczeniach, wkomponowanych w linię produkcyjną, w zakładach (hutach szkła) produkujących np. zdobione wyroby ze szkła.
Pomieszczenia, gdzie wykonywana jest praca, posiadają zazwyczaj oświetlenie dzienne i sztuczne oraz obowiązkowo, ze względu na wykonywane prace, instalację wentylacyjną. Mogą dodatkowo być wyposażone także w instalację klimatyzacyjną.
Czynności zawodowe związane z ręcznym zdobieniem i kontrolą jakości pracownik wykonuje przeważnie w pozycji siedzącej. Warunkiem koniecznym do wykonywania pracy jest dobre oświetlenie na stanowisku pracy, umożliwiające precyzyjne wykonywanie operacji ręcznego nakładania farb na powierzchnię ozdabianego przedmiotu.
Obsługa maszyn i urządzeń do zdobienia szkła wykonywana jest w pozycji stojącej lub innej wymuszonej.
Więcej informacji znajduje się w sekcji: 4.1. Możliwości podjęcia pracy w zawodzie.
Wykorzystywane maszyny i narzędzia pracy
Wśród narzędzi i maszyn wykorzystywanych do zdobienia szkła znajdują się m.in.:
- narzędzia ręczne (pędzle, tampony, stemple, szablony, gąbki, młotki, rylce, pilniki, piłki, dłuta itp.),
- urządzenia i maszyny (toczek malarski, aerograf, kabina i pistolet natryskowy, maszyna sitodrukowa, laser grawerujący, pantograf, ploter
9, wyrzynarka do szkła
14, frezarka, szlifierka, pistolet do piaskowania, piaskarka
8, matownice próżniowe i/lub sprężarkowe, maszyna do rytowania, automatyczna linia, w skład której wchodzi nakładarka walcowa, polewarka kurtynowa, automat natryskowy, tunel suszący, transportery służące do transportowania szkła między poszczególnymi operacjami, urządzenia chłodzące tafle szkła).
Organizacja pracy
Zdobnik szkła, w zależności od specjalności jaką wykonuje, miejsca pracy, wykonywanych zadań zawodowych i liczby osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie, może pracować indywidualnie lub zespołowo.
W hutach szkła pracownicy najczęściej dobierani są w zespoły lub brygady składające się z kilku osób, odpowiedzialnych za różne techniki zdobienia wyrobu. Członkowie zespołu porozumiewają się między sobą i współpracują, a przy tym są nadzorowani przez brygadzistę, mistrza lub kierownika zmiany, który kontroluje przebieg ich pracy. Konkretne zadania na swoich stanowiskach pracownicy wykonują samodzielnie.
W mniejszych zakładach rzemieślniczych praca ma charakter bardziej indywidualny – poszczególni pracownicy są odpowiedzialni za całość procesu.
Zdobnicy szkła zatrudnieni w hutach szkła, w których znajdują się urządzenia działające w ruchu ciągłym, mogą pracować w systemie kilkuzmianowym, przez osiem godzin dziennie.
Zdobnik szkła odpowiada za samodzielne przygotowanie środka zdobniczego i wykonanie dekoracji oraz zabezpieczenie wyrobu. Nad pracą zdobnika szkła czuwają dyspozytorzy, kierownicy i doświadczeni mistrzowie rzemiosła.
Osoby zatrudnione w mniejszych przedsiębiorstwach, warsztatach rzemieślniczych specjalizujących się m.in. w zdobieniu szkła, mogą pracować w systemie jednozmianowym, w stałych godzinach pracy.
W przypadku prowadzenia własnej działalności zdobnik szkła często kontaktuje się z klientami, negocjuje ceny i omawia powierzone zlecenie.
Prace wykonywane w zawodzie zdobnik szkła są na ogół powtarzalne, a ich wykonywanie wymaga wiedzy i zmysłu artystycznego oraz doświadczenia.
Zagrożenia mające wpływ na bezpieczeństwo pracy człowieka
Zdobnik szkła może być narażony na zagrożenia, wynikające z warunków panujących w zakładzie pracy, takich jak np.:
- hałas pracujących maszyn i urządzeń,
- porażenie prądem elektrycznym,
- pyły szklane powstające podczas szlifowania, polerowania dekorowanych powierzchni, opary szkodliwych i mocnych substancji (stosowanych np. podczas chemicznej obróbki powierzchni szklanej).
Wśród możliwych skutków dla zdrowia, związanych z wykonywaniem zawodu zdobnik szkła, znajdują się m.in.:
- choroby kręgosłupa (wynikające z konieczności wielogodzinnego wykonywania obowiązków w wymuszonej pozycji ciała),
- zwyrodnienia układu kostnego, zwłaszcza nadgarstków,
- choroby oczu spowodowane dość intensywnym oświetleniem stanowiska pracy czy też kontaktem z substancjami takimi, jak: terpentyna, żywice, różnego rodzaju farby,
- reakcje alergiczne,
- urazy i skaleczenia,
- choroby układu oddechowego (szczególnie pylica).
W związku z ryzykiem wystąpienia wymienionych zagrożeń szczególnie ważne jest przestrzeganie i stosowanie zasad oraz przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska.
W przypadku zdobnika szkła wykonującego swoje obowiązki przez wiele godzin w pozycji obciążającej kręgosłup, istotna jest również odpowiednia organizacja stanowiska pracy, uwzględniająca wymagania ergonomii.
Podczas pracy zdobnik szkła powinien być ponadto zaopatrzony w ochronne ubranie robocze, a w trakcie rozpylania farb korzystać z maseczki przeciwpyłowej.
Wymagania psychofizyczne
Dla pracownika wykonującego zawód zdobnik szkła ważne są:
w kategorii wymagań fizycznych
- sprawność narządu wzroku,
- sprawność zmysłu dotyku,
- ogólna wydolność fizyczna,
- sprawność układu oddechowego,
- sprawność układu kostno-stawowego,
- sprawność narządów równowagi;
w kategorii sprawności sensomotorycznych
- ostrość wzroku,
- rozróżnianie barw,
- czucie dotykowe,
- koordynacja wzrokowo-ruchowa,
- spostrzegawczość,
- zręczność rąk,
- zręczność palców,
- zmysł równowagi,
- widzenie stereoskopowe;
w kategorii sprawności i zdolności
- uzdolnienia artystyczne (twórcze),
- wyobraźnia przestrzenna,
- zdolność koncentracji uwagi,
- uzdolnienia organizacyjne,
- zdolność do przestrzegania reguł, przepisów i standardów;
w kategorii cech osobowościowych
- kreatywność,
- dbałość o jakość pracy,
- odpowiedzialność za działania zawodowe,
- gotowość do pracy indywidualnej,
- dokładność,
- rzetelność,
- samokontrola,
- sumienność,
- samodzielność,
- wytrwałość i cierpliwość,
- zamiłowanie do ładu i porządku,
- zainteresowania artystyczne.
Więcej informacji znajduje się w sekcjach: 3.3. Kompetencje społeczne; 3.4. Profil kompetencji kluczowych dla zawodu.
Wymagania zdrowotne
Praca w zawodzie zdobnik szkła pod względem wydatku energetycznego należy do prac lekkich/średnio ciężkich.
Osoba podejmująca pracę w tym zawodzie powinna charakteryzować się dobrym stanem zdrowia, w szczególności:
- dobrym wzrokiem (może występować korekcja wad wzroku okularami),
- zdolnościami do porównywania lub odróżniania kolorów pod względem odcieni, nasycenia i jasności,
- sprawnością rąk i palców oraz zdolnościami manualnymi.
Przeciwwskazaniami do wykonywania zawodu zdobnik szkła są m.in.:
- choroby ograniczające ruch rąk, np. choroby reumatyczne,
- choroby układu oddechowego, w tym m.in. przewlekłe choroby płuc, oskrzeli,
- alergie, uczulenia.
WAŻNE:
O stanie zdrowia i ewentualnych przeciwwskazaniach do wykonywania zawodu orzeka lekarz medycyny pracy.
Więcej informacji znajduje się w sekcji: 4.4. Możliwości zatrudnienia osób niepełnosprawnych w zawodzie.
Wykształcenie niezbędne do podjęcia pracy w zawodzie
Obecnie (2018 r.) do podjęcia pracy w zawodzie zdobnik szkła pracodawcy preferują wykształcenie na poziomie branżowej szkoły I stopnia (dawniej zasadniczej szkoły zawodowej) w zawodach z obszaru kształcenia administracyjno-usługowego.
Dodatkowym atutem może być wykształcenie średnie artystyczne uzyskane w wyniku ukończenia np. liceum plastycznego w zawodzie plastyk, w ramach specjalności formy rzeźbiarskie i specjalizacji szkło artystyczne.
Tytuły zawodowe, kwalifikacje i uprawnienia niezbędne/preferowane do podjęcia pracy w zawodzie
Pracę w zawodzie zdobnik szkła może wykonywać również osoba, która:
- posiada uzdolnienia artystyczne i została przyuczona do zawodu,
- uzyskała doświadczenie w trakcie wykonywania prac w zawodzie,
- odbyła szkolenie w zakresie zdobienia wyrobów ze szkła w określonej technice.
Podjęcie pracy w zawodzie zdobnik szkła ułatwiają:
- świadectwo czeladnicze lub dyplom mistrzowski w zawodzie zdobnik szkła, nadawane w ramach kształcenia rzemieślniczego po zdaniu egzaminu organizowanego przez Izby Rzemieślnicze,
- dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w pokrewnym zawodzie szkolnym operator urządzeń przemysłu szklarskiego,
- świadectwo potwierdzające kwalifikację: AU.05 Wytwarzanie wyrobów ze szkła, w pokrewnym zawodzie szkolnym operator urządzeń przemysłu szklarskiego,
- dyplom ukończenia szkoły artystycznej i uzyskanie tytułu plastyka w ramach specjalności formy rzeźbiarskie i specjalizacji szkło artystyczne.
Dodatkowymi atutami przy zatrudnianiu w zawodzie zdobnik szkła są m.in.:
- suplementy Europass (w języku polskim i angielskim), wydawane na prośbę zainteresowanego przez Izby Rzemieślnicze oraz Okręgowe Komisje Egzaminacyjne,
- certyfikaty lub zaświadczenia potwierdzające nabycie umiejętności wykonywania zdobienia szkła różnymi technikami,
- udokumentowane doświadczenie zawodowe w dekorowaniu wyrobów wykonanych ze szkła, potwierdzające nabycie umiejętności praktycznych w zakresie zdobienia wyrobów różnymi technikami i/lub obsługi urządzeń i narzędzi przemysłu szklarskiego.
Więcej informacji znajduje się w sekcji: 4.2. Instytucje oferujące kształcenie, szkolenie i/lub potwierdzanie kompetencji w ramach zawodu.
Możliwości rozwoju zawodowego i awansu
Pracownik w zawodzie zdobnik szkła może m.in.:
- rozpocząć pracę od stanowiska pomocnika, a następnie wraz z nabyciem doświadczenia zawodowego awansować na samodzielne stanowisko (posiadając tytuł czeladnika),
- po nabyciu dalszego doświadczenia zawodowego, kompetencji organizacyjnych i w obszarze kierowania ludźmi – zdobyć tytuł mistrza w zawodzie i nadzorować pracę małego zespołu pracowników,
- posiadając uprawnienia pedagogiczne i tytuł mistrza w zawodzie, prowadzić szkolenia przyszłych czeladników i mistrzów w zawodzie,
- posiadając wykształcenie zawodowe w zawodzie pokrewnym operator urządzeń przemysłu szklarskiego, dalej kształcić się w branżowej szkole II stopnia (w zawodzie technik technologii szkła) lub w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych, a następnie po zdaniu matury i ewentualnym ukończeniu studiów I oraz II stopnia (np. na kierunku sztuka i wzornictwo szkła itp.),
- rozszerzać swoje kompetencje zawodowe poprzez kształcenie/szkolenie w zawodach pokrewnych, np. uczestnicząc w kwalifikacyjnych kursach zawodowych,
- doskonalić swoje umiejętności, uczestnicząc w szkoleniach branżowych oraz organizowanych przez pracodawców,
- założyć i prowadzić działalność gospodarczą w zakresie wykonywania i zdobienia wyrobów ze szkła i innych materiałów.
Możliwości potwierdzania kompetencji
Obecnie (2018 r.) w zawodzie zdobnik szkła istnieje możliwość potwierdzania kompetencji zawodowych w systemie nauki zawodu w rzemiośle, który umożliwia zdobycie tytułu czeladnika, a następnie mistrza w zawodzie zdobnik szkła. Dokumentami potwierdzającymi te tytuły są odpowiednio: świadectwo czeladnicze oraz dyplom mistrzowski.
Alternatywnie Okręgowe Komisje Egzaminacyjne oferują możliwość potwierdzania kompetencji zawodowych przydatnych w zawodzie zdobnik szkła, wchodzących w skład zawodu (pokrewnego) operator urządzeń przemysłu szklarskiego, w zakresie kwalifikacji AU.05 Wytwarzanie wyrobów ze szkła.
Państwowe Komisje Egzaminacyjne powołane przez ministra właściwego ds. kultury i dziedzictwa narodowego potwierdzają tytuł plastyka w określonej specjalności i specjalizacji. Natomiast dyrektor szkoły wydaje dyplom ukończenia szkoły artystycznej. Dyplom potwierdza uzyskanie tytułu plastyka w ramach specjalności formy rzeźbiarskie i specjalizacji szkło artystyczne.
Więcej informacji można uzyskać w Rejestrze Usług Rozwojowych https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl oraz Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji https://rejestr.kwalifikacje.gov.pl
Osoba zatrudniona w zawodzie zdobnik szkła może rozszerzać swoje kompetencje zawodowe w zawodach pokrewnych:
Nazwa zawodu pokrewnego
zgodnie z Klasyfikacją zawodów i specjalności
|
Kod zawodu
|
Technik technologii szkłaS
|
311925
|
PlastykS
|
343204
|
Cechowacz skal i znaków na szkle oraz na wyrobach z metali
|
731601
|
Giloszer szkła
|
731603
|
Grawer szkła
|
731604
|
Lustrzarz
|
731605
|
Pozłotnik
|
731606
|
Rzeźbiarz szkła
|
731607
|
Szyldziarz
|
731608
|
Grawer
|
731611
|
Maszynowy szlifierz-polerowacz szkła
|
818121
|